Kapat

Tuvalet Kağıdı ve Kağıt Havlu Rulolarından Duvar Süsü

Anasayfa
Hobiler Tuvalet Kağıdı ve Kağıt Havlu Rulolarından Duvar Süsü

Duvarlarınızın biraz daha canlı görünmesini istemez miydiniz? Üstelik bu yöntem neredeyse bedava! İşte sizin için tuvalet kağıdı rulolarından hayal edemeyeceğiniz dekorlar üretebilirsiniz!

Evde herkesin kullandığı ve sonra çöpe attığı bir malzeme var: Tuvalet kağıdı rulosu! Bu tamamen doğal ve geridönüşebilir malzeme ile aslında birbirinden ilginç duvar süslemeleri ve çerçeveler hazırlanabilir. Böylece hem dekorasyonunuz için herhangi bir ekstra ücret ödememiş olursunuz, hem de klasik ve modern motifleri evinizin her yanına serpiştirebilirsiniz. Üstelik bu yolla deformasyonları ve evinizin görüntüsünü bozan alanları da mükemmel bir şekilde kapatabilirsiniz.

Tuvalet kağıdı rulolarından kapı süsü 1

Tuvalet kağıdı rulolarından kapı süsü 2

Önce malzemeleri sayalım:

Bolca tuvalet kağıdı ya da kağıt havlu rulosu
Kurşun kalem ve silgi
Makas
Tutkal
Gazete kağıdı
Boya fırçası
Mandal
İstediğiniz renklerde sprey boya
Temizlik için naylon örtü
Tercihen silikon tabancası ve silikon
İstediğiniz modele göre mukavva, çerçeve, yapma çiçek vb. de kullanabilirsiniz.

Tuvalet kağıdı rulolarından kapı süsü 3

Gelelim bu rulolarla nasıl dekorasyon öğeleri yapabileceğinize… Öncelikle rulolarla yapmak istediğiniz modeli seçmeniz gerekiyor. Buna göre ruloyu halka halka ya da silindiri boylamasına kestikten sonra düz olarak kullanabilirsiniz. İsterseniz sizin için seçtiğimiz el yapımı eserlere göz atarak fikir alabilirsiniz.

Tuvalet kağıdı rulolarından kapı süsü 4

 

Diyelim halka halka kesmek istiyorsunuz. Hata yapmamak için keseceğiniz yerleri önceden kalemle çizin. Daha sonra çizdiğiniz yerlerden kesin. Örneğin birbirine sırt sırta yapıştıracağınız halkalarla çiçek motifleri yapabilirsiniz. Bunun için tutkal ya da silikonla halkaları yapıştırın ve istediğiniz kadar çiçek yapın. Yapıştırdığınız sırt kısımları, silikon kuruyana kadar birbirlerinden ayrılmasınlar diye bir mandalla halkaları tutturmayı unutmayın!

Tuvalet kağıdı rulolarından kapı süsü 5

Daha sonra plastik bir kabın içine eşit miktarda tutkal ve su koyun. Fırça yardımıyla tutkalla suyu iyice karıştırın. Bir gazeteyi ufak parçalar halinde yırtın. Daha sonra fırçayla kağıt parçalarını tek tek hazırladığınız çiçeklerin üzerine suyla karışık tutkal yardımıyla yapıştırın ve çiçeklerin tamamen gazete kağıdıyla kaplandığına emin olun. Şimdi 1 gün kadar ruloların kurumasını bekleyin. Yaptığınız bu işlem ruloların iyice sertleşmesini sağlar ve şekillerin bozulmalarını engeller.

Tuvalet kağıdı rulolarından kapı süsü 6

Kuruduktan sonra çiçekleri istediğiniz sıra ve düzen ile birbirlerine yapıştırın. Daha sonra naylon bir örtü üzerinde sprey boyayla hazırladığınız modelin tamamını boyayın ve boyanın kurumasını bekleyin. Dikkatli olun! Sprey boya rahatlıkla solunabilir ve zararlıdır. Dolayısıyla boyayı kullanırken mutlaka ağzınızı örtün ve mümkünse bu işlemi açık havada yapmaya çalışın. Özellikle çocuklarınızı, boyayı kullandığınız alan iyice havalanana kadar ortama sokmamaya dikkat edin!

Tuvalet kağıdı rulolarından kapı süsü 7

Şimdi tek yapmanız gereken hazırladığınız dekorun keyfini sürmek. Örneğin arka plana birinin ortasını deldiğiniz 2 kat karton ya da mukavva koyarak bir etrafı çiçeklerle kaplı bir çerçeve hazırlayabilirsiniz. Üstelik metalik renkte bir boya kullanarak hazırladığınız dekoru ferforje gibi de gösterebilirsiniz. İlk seferinizde rulolar ezilir ve işler istediğiniz gibi yolunda itmezse üzülmeyin. Nasılsa sürekli yeni rulolar ortaya çıkacak ve siz de istediğiniz kadar deneme yapabileceksiniz. Şimdiden kolay gelsin!