Uyku Gözlüğü Yapımı

Bazı insanlar uyudukları odada hafif bir ışık tercih ederken, bazıları da zifiri karanlıkta uyumayı ve uykularının bölünmemesini isterler. İşte bu karanlıkta uyumayı sevenler için harika bir fikir olacak uyku gözlüğü yapımı, basit ve eğlenceli temasıyla herkesin beğenisini kazanacak. Uyurken gözünüze takarak ışığın gözünüze girmesini engelleyeceğiniz, ayrıca pijamalarınızın üstünde eğlenceli ve renkli bir aksesuar olarak da hoş duracak olan bu uyku gözlüğünü yapmak için biraz dikiş yeteneğiniz olması yeterli.

Uyku Gözlüğü Yapımı 1

Malzemeler:

-Farklı renkte iki kumaş ve bir adet küçük düz renkli parça kumaş,
-Kalıp çıkarma kağıdı,
-Püsküllü şerit,
-Bir parça lastik,
-Makas ve dikiş malzemeleri.

Uyku Gözlüğü Yapımı 2

Malzemelerinizi hazırladıktan sonra, ilk iş olarak kalıp çıkarmakla işe başlayabilirsiniz. Aşağıda size verdiğimiz şekli kalıp çıkarma kağıdına düzgünce çizin. Bu şekil, yüzünüzün genişliği kadar olmalıdır.

Uyku Gözlüğü Yapımı 3

Çizdiğiniz bu kalıbın yer aldığı kağıdı kumaşları üst üste koyarak üstüne iğneleyin ve etrafından kesin. Kestiğiniz bu iki farklı desendeki kumaşı etrafından birbirine dikin. Diktiğiniz bu şekil sizin gözlüğünüz olacak. Ardından bu gözlük şeklinin iki kenarına lastiğin birer ucunu dikin.

Uyku Gözlüğü Yapımı 4

Dikme işlemi de bittikten sonra sırada dekoratif detaylar var: Düz renkli parça kumaştan iki adet yarım daire şeklinde göz kapağı formu kesin ve gözlüğün bombeli iki kısmının tam ortasına dikin ya da tekstil tutkalı yardımıyla yapıştırın. Bu yarım dairelerin altta kalması gereken düz kısmına, püsküllü şeritten birer parça kesip onları da dikin ya da yapıştırın. Bunlar, gözlüğünüzün üstünde yer alacak olan kapalı göz kapaklarınız gibi görünecek. İşte bu kadar; uyku gözlüğünüz hazır. Artık dilediğiniz gibi karanlıkta uyuyabilir ve uykunuzun bölünmesi gibi kötü bir durumla karşılaşmadan rahatlıkla dinlenebilirsiniz. Dilerseniz uyku gözlüğünüzün üstüne kumaştan keseceğiniz harflerle sizi uyandırmamaları için mesajlar yazıp bu parçaları da dikebilirsiniz ya da farklı şekiller kesip dikerek kendi dekoratif görünümünüzü oluşturabilirsiniz; seçim sizin. İyi uykular!

Uyku Gözlüğü Yapımı 5