Kapat

Videolu Ajurlu Labirent Örgü Modeli

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Videolu Ajurlu Labirent Örgü Modeli

Merhaba Bayanlar, yelek, hırka veya kazaklarınızda kullanacağınız yeni bir model yapacağız bugün birlikte. Modelimiz iki kısımdan oluşuyor önce düz kuruyoruz modelimizi sonraki kısmında ise kaydırmalarını yapıyoruz. Örgülerinizi güzelleştirecek bu modelimizi öğrenmeye başlayalım mı?

Malzemeler

İp

Şiş

Yapılışı

35 ilmek yaparak örgümüze başlıyoruz. Örgümüzün modelini oluşturmak için 16 ilmek ve katlarını kullanmamız gerekiyor buna artı 1 ilmek ve kenarlar içinde 2 ilmek (1 sağ 1 sol) eklemeyi unutmuyoruz.

35 ilmeğimizi yaptıktan sonra arka sırayı örerek modelimizin hazırlık safhasını yapıyoruz. Bunun için kenar ilmeğimizi ördük, arkasından gelen 9 ilmeği düz örüyoruz. Devamında 7 tane ters örüyoruz. 9 tane tekrar düz ve 7 tane ters örerek kenarımızı da alarak arka sırayı bitirip ön sıraya modelimizi yapmaya başlıyoruz. Şuna dikkat etmemiz gerekiyor; eğer bu modeli bir lastik üzerine uygulayacaksanız bu hazırlık kısmını yapmanıza gerek yok direk ön kısımdan yani modelden başlayıp yapabilirsiniz. Biz direk modeli yapacağımız için arka sırada hazırlık yaparak modele geçiyoruz.

Modelimize başlıyoruz. Kenar ilmeğimizi örüyoruz,  ilk 2 ilmeğimizi örmeden sağ şişimize alıyoruz.

Ajurlu labirent örgü modeli 1

Sol şişimiz ile sağ şişe örmeden aldığımız 2 ilmeğe önden batıyoruz,  ipimiz arkada. İlmekler sol şişte iken sağ şişimiz ile ipimizi alıp ilmeklerin içinden geçip sağ şişe alıyoruz ilmeği. İpimizi doluyoruz ve tekrar aynı işlemi yapıyoruz. Bu işlemi 4 defa yapıyoruz.

Ajurlu labirent örgü modeli 2

Ajurlu labirent örgü modeli 3

İşlemimizi tamamladıktan sonra 8 ilmek düz örüyoruz ve modelimizi tekrardan yapıyoruz. Yani 2 ilmeğimizi örmeden sağ şişimize alıp, sol şişimiz ile sağ şişe örmeden aldığımız 2 ilmeğe önden batarak, ipimizi toplayıp ilmeklerin içinden geçip sağ şişe alıyoruz ilmeği ve İpimizi doluyoruz. Bu işlemi yine 4 kez tekrarlıyoruz.  Arkasına yeniden 8 düz örüyoruz. Son +1 saydığımız ilmeği de düz örüyoruz ve kenarı alıp bitiriyoruz. Arka sırada yine 9 adet düz örüyoruz.  7 tane ters örüyoruz ve yine 9 adet düz örüyoruz.  Dolanan ilmeğe geldiğimizde yine 7 adet ters örüyoruz. İlk topladığımıza geldiğimizde bunu düz örüp kenarı alıp başa dönüyoruz. Modelimizin 1. Sırasını yapmış bulunuyoruz. Toplama ve dolamalarımızı yaparak modelimizdeki delikleri oluşturuyoruz. Bu delikler 4 adet olana kadar önleri: 2 topla 1 dola ve 8 düz ör şeklinde, arkaları ise 9 düz 7 ters ve kenar ilmekten öncekini düz şeklinde örmeye devam ediyoruz. 4 adet deliğimizi oluşturduktan sonra kenar ilmeği örüp 9 düz (+1 ilmek ve 8 düz) örüyoruz,  önceki yaptığımızın tersine bu kez ipi dolayıp 2 ilmeği birlikte alaraktan düz örüyoruz.  Tekrar dolayıp 2 ilmeği bir arada alıp örüyoruz ve yine bu işlemi 4 kez tekrarlıyoruz.

Ajurlu labirent örgü modeli 4

Ajurlu labirent örgü modeli 5

Bu şekilde öremeye devam ederek labirent örgü modelimizi oluşturuyoruz. Bu modelimizle harika yelekler, atkılar yapabilirsiniz.

İyi günlerde kullanın.

Videolu Anlatım