Kapat

Videolu Anlatımlı Oklava Örgü Modeli

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Videolu Anlatımlı Oklava Örgü Modeli
Oklava Örgü Modeli

Merhaba hanımlar, bu örneği yaparak o kadar zevk alırsınız ki, zor gibi görünür ama çok basit ve kolaydır. Her motif için 5 şer tane zincir yapmamız lazım. Sizler de örgünüzün, büyüklüğüne göre yapabilirsiniz. Unutmayalım ki her motifimiz için 5 tane zincir çekmeliyiz. Bu örgü modelimizle battaniyeler, şallarla çok güzel bir görüntü çıkartır. Haydi, hanımlar kapı arkasında duran oklavalarımızı artık bu muhteşem örneğimizi yapmak için çıkarmanın tam zamanı…

MALZEMELER

• Kalın Oklava
• Kalın İp
• Tığ 2.5

YAPILIŞI

Yaptığınız örneğe göre zincirinizi çekebilirsiniz. Ben sizlere 15 zincir çekerek örneğimi gösteriyorum. Zincirimizi çektikten sonra oklavamızdan geçiriyoruz.

Oklava Örgü Modeli Yapılışı 1

Daha sonra zincirlerimizin her deliğinden bir tane geçirerek, ipimizi uzatarak oklavamıza geçiriyoruz. Fakat iplerimizi geniş geçirmemiz lazım çıkartırken zorluk çekmemek için.

Oklava Örgü Modeli Yapılışı 2

Tığımızın uçuna zinciri geçirip ipi çıkartınca da oklavamıza bu şekilde takıyoruz.

Oklava Örgü Modeli Yapılışı 3

Sonra hepsini bitirince iplerimizi oklavamızdan çıkartıyoruz. Daha sonra 5 tanesini tığımıza sokup, hepsini birden çıkartıyoruz.

Oklava Örgü Modeli Yapılışı 4

Tığımıza 5 taneyi geçirdikten sonra hepsini şu şekilde toplayıp, çıkartıyoruz.

Oklava Örgü Modeli Yapılışı 5

Şimdi de, topladığımız 5 tane ipin ortasından, sık iğne yapar gibi, 5 kere içinden girip, çıkarıyoruz. Daha sonra yine aynı şekilde 5 şer 5 şer yapıyoruz.

Oklava Örgü Modeli Yapılışı 6

İlk sıramızı tamamladık ve ikinci sırada yine oklavamıza geçiriyoruz.

Oklava Örgü Modeli Yapılışı 7

Şimdiki zincirlerimizde, tepelerinden alarak oklavamıza geçiriyoruz.

Oklava Örgü Modeli Yapılışı 8

Yine hepsini geçirdikten sonra oklavamızdan çıkartıp, aynı 5 tanesini yaptığımız şekilde yaparak örneğimizi bitiriyoruz.

Oklava Örgü Modeli Yapılışı 9

Sevgili hanımlar, ister ince oklava, ister kalın oklava her ikisinden de yapılabilir. Tamamen sizin zevkine kalmış. Ama inanın bana bunu denemenizi isterim çok zevkli bir örneğimizdir.