Kapat

Videolu Tomurcuk Örgü Modeli Yapılışı

Anasayfa
Anlatımlı Örgüler Videolu Tomurcuk Örgü Modeli Yapılışı

Merhaba hanımlar bu örneğimizin kullanım alanı oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Kazak, yelek, ceket, bere atkı birçok modelin nakışı olacak kadar güzel bir örnektir. Çift renkli olarak yapılmasından dolayı renkli ve cıvıl cıvıl bir örnektir. Çift renklerde yapılan örnekler hep daha bir zevkle örüldüğü için bu örneği de büyük zevkle öreceksiniz. Çok basit bir o kadar da şık bu örnek kışın sıcacık ürünler olarak içinizi ısıtacak. Çocuk ceket ve yeleklerinde bere ile takım olarak da yapabilirsiniz.

MALZEMELER 

5 Numara şiş  

Klasik örgü ipi 2 renk

YAPILIŞI    

Örgünüzün hangi kısmına başlarsanız başlayın atılan ilmek sayımız iki ve katları olmalıdır. Biz taban rengini kremden başlattık. Siz tam tersini de yapabilirsiniz. Ya da renk sayısını da arttırabilirsiniz. Biz lastik yapmadan başladık lastiği siz istediğiniz bir örnekten seçebilirsiniz. 20 ilmekle başladık örnek için bir sıra düz bir sıra da ters ördükten sonra örneğe geçiyoruz.

Tomurcuk örgü modeli 1

İlk önce ikinci ipimizi kenar ilmeğimize sabitliyoruz. Teknik olarak çok basit ipimiz arkada kalıyor kenar ilmekten sonra bir ilmek boş örmeden alıyoruz. Sıradaki ilmeğe bir batıyoruz düz örüyoruz fakat soldaki şişten çıkarmıyoruz. Bir tane şişe doluyoruz ve daha önce şişten çıkarmadığımız ilmeği örüp sağa geçiriyoruz. Yani bir ilmekten üç ilmek çıkarıyoruz.

Tomurcuk örgü modeli 2

Tomurcuk örgü modeli 3

Tomurcuk örgü modeli 4

Diğer sıramızda ise kenar ilmeğimizi aldıktan sonra ilk sırada çıkan üç ilmeği bir kerede arkadan örüyoruz. Biraz sıkı olabilir ilk önce önden şişle bollaştırıp sonra arkadan da örebilirsiniz. Boş aldığımız ilmekleri tekrar boş olarak örmeden sağ şişe aktarıyoruz. Bu sıra da bu şekilde devam ediyor.

Tomurcuk örgü modeli 5

Tomurcuk örgü modeli 6

Tekrar ana rengimize geçiyoruz ve ön sıra düz arka sıra ters olmak üzere iki sıra örüyoruz. Bu sıralarda boş alınanlarda örülüyor. Eğer isterseniz siz bu iki sırayı daha fazlada yapabilirsiniz. Ve kaydırma sırasına geçiyoruz. Kaydırmayı da yine aynı ama bu sefer aşağı taraftaki boşa aldığımıza tomurcuk yapıyoruz. Tomurcuk yaptığımız yerleri de 3cünü bir toplayarak bir kere örüyoruz. Bu şekilde kaydırma yapıyoruz. Tek dikkat etmeniz gereken diğer sırada tomurcuk aralarından tomurcuk çıkarmak.

Tomurcuk örgü modeli 7

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir