Kapat

Vintage Kitap Kaplama Yapımı

Anasayfa
Dekorasyon Vintage Kitap Kaplama Yapımı

Kitap tutkusu, tarifi olmayan bir duygudur. Kitap okumayı sevmek bir yana; kitap koleksiyonu yapmayı, kitaplarını güzel bir kitaplıkta depolamayı sevenler için eski kitapların kokusu ve tadı bir başkadır. Eski kitapların o harika vintage görünümü, yeni kitaplarda bulunması zor olan bir ayrıntıdır. Genelde kalın ve sert ciltli olan, eskimiş görünümlü ve koyu renkli o kitapların kokusu ve değerinin yanında dekoratif olarak görünümleri de harikadır. Yeni kitapların parlak ve sıradan baskıları sizi rahatsız ediyor, koyu renkli ve eski görünümlü o eski, güzel kitapları mı arıyorsunuz? Yeni basım kitaplarınızı birkaç dakikada eski ve antika kitaplara çevirmeye ne dersiniz? Basit malzemelerle ve çok kısa sürede yapabileceğiniz vintage kitap kaplama sayesinde bütün yeni kitaplarınızı eski tarz, değerli kitaplara çevirebilirsiniz; hatta dilerseniz hepsini aynı şekilde kaplayıp tek bir seri görünümü de verebilirsiniz. Vintage kitap kaplama işlemi için size gereken malzemeleri kırtasiyelerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Malzemeler:

 Karton, (Özellikle vintage bir görünüm vermenizde etkili olacak kahverengi, bordo, koyu yeşil, siyah gibi koyu renkleri tercih etmeniz gerekir. Canlı ve pastel tonlar, asla istediğinizi yapmanızı sağlamayacaktır. Örnekte olduğu gibi koyu ve mat tonları tercih edin.)
 Altın rengi simli kalem,
 Yapıştırıcı,
 Cetvel, makas, kalem, silgi.

Vintage Kitap Kaplama Yapımı 1

Malzemeleri hazırlayıp artık kaplama işlemine başlayabilirsiniz. Dış kısmı yıpranmış kitaplarınızı değerlendirmenize ve daha güzel görünmelerini sağlamanıza da yarayacak olan bu işlem sayesinde tüm kitaplarınız harika, eski tarz kitaplara dönüşecek. Kaplamayı istediğiniz kitaplarınız bir kenara ayırın ve içlerinden birini alın. Tercih ettiğiniz renkteki kartonlardan birini alıp kitabı açık bir şekilde üstüne koyun. İç kısmını havaya kaldırdığınız kitabın kapak kısımları açık bir şekilde kartonun üstünde durmalı. Kitabın üst ve alt kısmını sıfırlayın fakat kapak kısımlarının yanlarından, birkaç santimlik pay bırakın. Bu kısımlar, kitabın etrafına kılıfı geçirmek için kullanacağınız kulakçıklar olacak.

Vintage Kitap Kaplama Yapımı 2

Kestiğiniz karton kılıfı kitabın altında bırakın ve yanlarda bıraktığınız payları, kitabın kapaklarının içine doğru kıvırın, ardından kitabı kapatın.

Vintage Kitap Kaplama Yapımı 3

Kartonla kapladığınız kitabın üstünü elinizle bastırarak düzeltin. Bir- iki dakika sonra karton kılıfı çıkarın; kitabın şeklini almış olacak ve bir kılıf haline gelmiş durumda görünecektir.

Vintage Kitap Kaplama Yapımı 4
Şimdi, kitap kapağınızın dekoratif süslemelerine geçebilirsiniz. Parlak gri tonlarında bir karton parçasından keseceğiniz hafif dikdörgen parçayı, aşağıda gördüğünüz gibi kitabın dış kısmına yapıştırın. Cetvel ve simli kalem yardımıyla, kitabın dış kısmına düz şeritler çizin. Bu şeritler, eski tarz kitaplarda sık sık karşımıza çıkan dekoratif detaylardan olacaktır.

Vintage Kitap Kaplama Yapımı 5

Yine altın rengi kalemle, az önce yapıştırdığınız kartonun üstüne düzgün ve eski tarz, klasik bir el yazısıyla kitabın adını yazın.

Vintage Kitap Kaplama Yapımı 6

Birkaç son rötuştan ve dekoratif süslemelerden sonra kitap kapağınız bitmiş olacak. Biten karton kitap kılıfını kitabın dışına geçirin ve kulakçıkları katlayarak, dilerseniz yapıştırın. İşte vintage kitaplarınız hazır.

Vintage Kitap Kaplama Yapimi 7