Kapat

Yelkenli Bayan Çantası Yapımı

Anasayfa
Kendin Yap / DIY Yelkenli Bayan Çantası Yapımı

Bayanların en büyük tutkularından biri olan çantalar, her zaman farklı tasarımlarla dikkat çeksin istenir. Her yerde bulunabilen, sıradan ve sıkıcı modeller yerine daha farklı ve dikkat çekici tasarımlarda olan çantaları seviyorsanız; bu yelkenli modeli çanta çok hoşunuza gidecek. Son yıllarda çok moda olan farklı ve karikatürize çanta modelleri, özellikle genç kızların çok hoşuna gidiyor. Yazın yaklaşmasıyla birlikte yeniden moda olan marin temalı ürünlere de çok uyum sağlayabilecek olan bu çantanın görünümü, özel tasarım çanta modellerini de aratmayacak. Dilerseniz kendinize, dilerseniz çocuklarınıza yapabileceğiniz, yapımı çok zor olmamakla birlikte bütçenizi de yormayacak ve farklı tasarımıyla herkesi kıskandıracak olan bu çanta modeli için size gereken malzemeler şöyle:

Malzemeler:

-Beyaz deri kumaş,
-Beyaz fermuar,
-Çanta sapında kullanılacak uzunlukta bir zincir,
-Tekstil tutkalı,
-Dikiş malzemeleri ve delici alet.

Yelkenli Bayan Çantası Yapımı 1

Beyaz deri kumaşınızı alıp ilk olarak aşağıda gördüğünüz, kurdeleye benzeyen formdan iki adet kesmeniz gerekiyor. Bu parçalar çantanızın ana parçası olacağından, omzunuza taktığınızda ne küçük ne de büyük durmayacak bir boyut belirlemeniz gerek. Çantanın ana parçalarını kestikten sonra, bu iki parçayı üst üste koyun ve sadece orta çizgilerinden birbirine dikin. Ortasından birbirine diktiğiniz bu iki kurdele şeklinde kumaştan ortada olan kumaşın kenarlarını teğelleyin ve bir santim civarı bir boyutta katlayarak kenarlarını dikin. Ardından dıştaki kurdele formuna hiç dokunmadan, sadece ortadaki kumaşın iki kenarını birbirine çekin kenarlarını dikerek üst kısmına da fermuarı dikin.

Yelkenli Bayan Çantası Yapımı 2

Bu işlemin ardından çantanın dışta kalan parçalarını da yanlarından dikin; çanta içinde çanta gibi bir görünüm olacak ve içteki parçaları az önce birer santim diktiğiniz için daha küçük olarak dış parçaların içinde kalacaktır. Elinizde aşağıdaki görselde gördüğünüz şekil oluşmuş olacak. Çantanın dış kısmını hiç ellemeden, içindeki fermuarlı çanta kısmını delici alet yardımıyla iki kenarından delin.

Yelkenli Bayan Çantası Yapımı 3

Deldiğiniz bu deliklerden zincirin iki ucunu da geçirin ve çantanın askısını oluşturun. Beyaz deri kumaşınızdan ince bir şerit kesin ve 13. görselde görüldüğü gibi bu parçayı fermuara takarak daha kolay açabileceğiniz bir fermuar oluşturun.
Yelkenli Bayan Çantası Yapımı 4

Deri kumaştan çantanızın uzunluğu civarında dikdörtgen iki parça kesin. Ardından bu parçaların her ikisi için de aşağıdaki adımları izleyin: iki kenarını da 16. görselde görüldüğü gibi katladığınız parçaları yapıştırdıktan sonra elinizde iki adet yelken görünümlü parça olmuş olacak. Oluşturduğunuz iki yelkeni de 18. görselde görüldüğü gibi çantanın içine; iki parçanın arasına yapıştırın. İki tarafta da birer yelken olmuş olacak.

Yelkenli Bayan Çantası Yapımı 5

Çantanız bitti; artık bu farklı tasarımı dilediğiniz kombininizde kullanabilirsiniz.

Yelkenli Bayan Çantası Yapımı 6