Kapat

Yeni Boncuklu Dantel Örnekleri

Anasayfa
Dantel Modelleri Yeni Boncuklu Dantel Örnekleri

El sanatları ve elle yapılan özenli işler denildiği zaman, Türk kadınlarının aklına ilk önce danteller gelmektedir. Danteller her ne kadar eskiden sadece evlerde süsleme amacı ile kullanılsa da şimdilerde bu el işleri kıyafetlerde, havlu kenarlarında, takılarda kullanılabilir hale gelmiştir. Öyle ki, danteller eskiden günümüze kadar kuşaktan kuşağa aktarılmış, en nadide el işlerindendir. Boncuklu dantel örnekleri, geometrik desenli danteller ve otantik desenli danteller… Eskiden sadece el işleri ile yapılan dantel işleri, şimdilerde teknolojinin gelişmesi ile birlikte makineler ile birlikte kolayca yapılmaktadır. Ama eskiler bilirler, el işlerinin ne kadar özel parçalar olduğunu. Danteller, tek bir yapım şekillerinden oluşmuyor. Dantelleri yaparken tığ kullanarak veya farklı yöntemler kullanılarak, birbirinden güzel muhteşem desenler yapmak mümkün.

Dantel örnekleri, gün geçtikçe gelişerek, hamarat hanımlarımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir. İlginç ve birbirinden güzel örnekler ile evlerinin süsleyen hanımlar, son zamanlarda yine dantel örneklerinin en güzel örneklerinden olan boncuklu örtü modelleri ve dantellerini tercih etmektedirler. Boncuklar dantellerin arasına özenle dizilmiş bir şekilde bulunmaktadır. Boncuklar, belli bir düzen ve aralıklar ile özenle işlenmektedir. Günümüzde en çok karşımıza çıkan ve en dikkat çeken dantel örnekleri arasında olan boncuklu danteller, herkesin beğenisini kazanmaktadır.

Yeni Boncuklu Dantel Örnekleri

Boncuklu kenar dantelleri, havlu kenarlarında ve yemeni kenarların kullanılmaktadır. Bu alanda kullanılacak olan boncuklar, yemeni ve havluların desen ve renklerine uygun olarak ayarlanırsa, göze daha çok hitap eden modeller ortaya çıkacaktır. Boncuk çeşitleri olarak; arpa boncuklar, oval boncuklar,top boncuklar ve kum boncuklar kenar dantelleri için tercih edilen boncuk çeşitlerindendir. Boncuklu danteller, kültürümüzün vazgeçilmezi olan el işlerinin yeni şekillendirmeleri arasında yer alıyor. Aslında çokta kolay olmayan boncuklu dantel işleri için, internet ortamında birçok resimli anlatım bulunmaktadır. Yapılan anlatımlara bakılarak bu alanda iyi çalışmalar yürütülebilir. İsteğe göre, hazır olan modellerden yararlanılabileceği gibi, kendi yaratıcılığınıza bağlı olarak yepyeni modeller de oluşturulabilir. Önemli olan el emeği ile yapılan ürünlere gösterilen saygıdır. Boncuklarla süslenecek danteller, evlerin, kıyafetlerin ve aksesuarların artık vazgeçilmezidir.