Kapat

Yeni İğne ve Mekik Oyası Örnekleri

Anasayfa
Oya Modelleri Yeni İğne ve Mekik Oyası Örnekleri
İğne oyası mekik oyası örneği

El işi örnekleri çok fazla modelden oluşmaktadır. Bu modelleri oluşturabilmek için de yine fazlaca olan örgü teknikleri kullanılmaktadır. Bazı teknikler bir bayanın kolay yapabileceği tekniklerden olsa da, ince uğraş gerektiren ve fazla zahmet verilen zor örgü teknikleri de bulunmaktadır. Mekik oyaları, zor örgü teknikleri arasında yer alan bir örnektir. El yeteneği, örgü ve işleme alanlarında en gerekli unsurdur. Şişle yapılan modellerde olmasa da özellikle oya ve danteller yapılacaksa, mutlaka iyi bir beceriye sahip olmak gerekir.

Mekik oyası ile yapılan modeller incelendiği zaman, birbirinden farklı onlarca çeşit karşımıza çıkmaktadır. Çiçekli motifler, dantel işlerinde ve tığ işi ile iğne oyası işlerinde de sıkça tercih edildiği gibi, mekik oyası alanında da en çok kullanılan örnektir. Çiçek motiflerinin dışında, geometrik desenlerin tasarlanmasıyla oluşan değişik motifler ve lale motifleri de çok fazla kullanılmaktadır. Her bir motif birbirinden farklı desenler ve renklerle yapılmaktadır. Yazma, yemeni, tülbent ve havlu kenarları için tercih edilen bu oya modeli, özel tekniklerle oluşturmak mümkündür. El becerisi olduğunu düşünen ve kendine güvenen her bayan, örnekler üzerinden veya anlatımlı ve resimli modellerden yararlanarak mekik oyası motifleri hazırlayabilirler.

Yeni İğne ve Mekik Oyası Örnekleri

Mekik oyası motif örnekleri, yazmalar ve namaz örtüleri dışında, dantelin ağırlıklı olarak kullanıldığı salon takımları, vitrin takımları, yatak odası takımları, masa örtüleri ve fiskos örtüleri, mutfak takımları ve çeşitli aksesuarlar için de kullanılmaktadır. Tülbent, yazma ve peçetelik gibi küçük boyuttaki örnekler için, küçük oyalar yapılabileceği gibi, masa örtüleri ve diğer takım örnekleri için büyük motifler tasarlanabilir. Bu sayede parçalar daha kısa sürede biter. Çeyiz veya günlük kullanımlar için tercih edilen bu oya modeli, hediyelik amaçlı da kullanılabilir. Çünkü yapması son derece ince teknik becerisi gerektiren mekik oyası motif örnekleri, her bayanın yapabileceği bir el işi olmadığından, hediye edilen kişiyi oldukça sevindirecek bir ürün olacaktır. Hem el emeği hem de görselliği açısından, tüm bayanları büyüleyen mekik oyasına ait örneklere internetten ulaşılabilir.