Kapat

Yeni ve Anlatımlı Lif Örnekleri

Anasayfa
Lif Modelleri Yeni ve Anlatımlı Lif Örnekleri

Çoğu bayan için kolay olan yeni lif örnekleri, birbirinden farklı onlarca çeşitten meydana getirilmiştir. Modern değişimin gelmesiyle birçok el işi örgüler rafa kaldırılıyor. Lif örnekleri de bunlardan bir tanesi midir? Bilinmez ama hala tercih edenlerin olduğunu söylemek lazım. İğne oyası, tığ işi ve örme lif modelleri içerisinde bulunan örnekler, gerçekten kullanmaya değer ölçüde bir el becerisiyle yapılmıştır. Yenilikle geçirilen her günün ardından, kültür değerlerimizden olan “çeyiz” kavramı, anlatım ve önemini yitiriyor gibi gözükse de genç kızı veya torunu olan birçok anne, çeyize muhakkak kese, lif örnekleri, oldukça gösterişli ve sıradan olmayan modellerden tasarlanıyor.

Anlatımlı eldiven lif yapılışı

Nazar boncuğu lif yapılışı

Anlatımlı lif modelleri, son zamanlarda örgü seven, yapan ve yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği modellerdir. Çünkü, eskiden beri yapılan örnekler bir süre sonra sıradanlaşıp, sıkıcı örnek haline gelmektedir. Bu sıkıcılığı gidermek veya farklı modelleri denemek isteği, anlatımlı lif örnekleri ile kolayca elde edilebilir. Anlatımlı örneklerde hangi lif modellerinden bahsediliyorsa, o modelin aşama aşama yapılışları açıklanmaktadır. Yeni model, denemek isteyen veya lif örmeye yeni başlayan herkes, anlatımlı modellerden  yararlanarak, lif örneklerinin farklı tasarımlarıyla karşılaşabilir. Lif yapılışları, genel anlamda çok zor değildir. Hatta örgü örmeye ilk başlayanların, lif örmeyle, kolay noktadan başlayabilecekleri dahi söyleniyor. Anlatımlı lifler bu noktada herkesin en büyük yardımcısı olmaktadır.

Yeni ve Anlatımlı Lif Örnekleri

Yeni sezonun, çarpıcı örnekleri, çilekli lifler, gelin damat desenli lif ve keseler, bebek kıyafeti modeli, hayvan modeli, kalp, yonca, ördek modeli, elbise modeli ve hatta Noel baba modeli örnekleridir. Katmerli gül ve lahana modelleri de çeyizler için seçilen modellerdendir. Günlük yaşantılar için genellikle, düz ve sade desenler yapılırken, çeyizler için sıradan olmayan, gösterişli ve farklı modeller seçilir. Evde küçük çocuğa veya bebeği olanlar ise; akvaryum temalı, hayvan desenli, çizgi film karakterli, çocuklara göre örülebilecek lif modellerinden faydalanmaktadırlar. Lifler, kare, yuvarlak, uzun, kısa, dikdörtgen, altıgen yapılabileceği gibi üçgen veya kalp şeklinde de tasarlanabilir. Düşünce gücü ve el becerisi ile lif örnekleri çoğaltıp, farklılaştırılabilir.