Kapat

Yöresel İğne Oyaları

Anasayfa
İğne Oyası Yöresel İğne Oyaları
Yöresel İğne Oyaları

Herkesin farklı el becerileri vardır. Ahşap boyamalar, oya işleri, resim uğraşları, iğne oyaları, kasnak işleri gibi onlarca işi, kendinize hobi olarak seçebilirsiniz. Her kategorideki işlerin kendirlince zorlukları bulunmaktadır. Bunlar arasında öğrenilmesi diğerlerin göre daha zahmetli olan oya işleri, son zamanlarda en çok tercih edilen hobilerdendir. Oya işleri de yapıldıkları bölgeye göre farklılık gösterir. Yöresel oya örnekleri, birçok iğne oyası tekniğiyle yapılmaktadır. Bu teknikler genellikle çiçek örneklerinden oluşup, karanfil çiçeği, küpe çiçeği, kelebek örneği gibi motiflerden meydana gelmektedir.

Tunus isi oya, Muğla iğne oyası, Gönen iğne oyası, Rize işi iğne oyası gibi birçok yöresel iğne oyaları bulunmaktadır. Yapılan oya işleri birbirinden zarif olmakla birlikte, her oya ayrı bir gelenek ve kültürümüzü bizlere yansıtmaktadır.  Sizler de farklı oya modellerini el emeğinizle şekillendirmek isteyenlerdenseniz, sitemizde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Yöresel oya modelleri ile yemenilerinize, oda takımlarınıza, namaz örtülerinize muhteşem güzellikte işlemeler yapabilirsiniz. Yapıldıklarında şıkır şıkır duran iğne oyaları ile yapılan tülbent ve yemenileri kim kullanırsa kullansın güzelliği ortaya çıkar. Çünkü iğne oyaları, özenle, sevgiyle yapıldığı zaman son derece başarılı çalışmalara dönüşmektedir.

Yöresel İğne Oyaları

Yöresel modeller üzerinde duruyoruz ama bu işe gönül veren hanımlar tarafından yapılan ve kullanılan iğne oyası işi ürünleri, aslında günümüze ve her modaya uygun olarak tasarlanmaktadır. Tasarlanan, işlenen her oya modeli, işi çok iyi bilen kişi tarafından büyük bir zahmetle yapılmaktadır. Bu zahmete değer yöresel iğne oyası modelleri bu sebeple çok değerlidir. İhtişam ve zarafet örneği olan iğne oyaları, tülbent ve yazmalarda narin ve sade görünüm kazanırken, oda takımları ve avize süslemelerinde ise son derece şık bir görünüm vermektedir.

İğne oyaları geleneklerimize göre, en çok çeyizlere konmak için tercih edilir ve yapılır. Öyle ki, bu uğurda işlemeler yapan bayanlarımız tarafından her yeni senede yepyeni iğne oyası modelleri karşımıza çıkarılmaktadır. Emeğin önemiyle işlenen iğne oyalarını ayrıca aksesuar ve süs amaçlı da kullanabilirsiniz.