Kapat

Zürafa Şeklinde Çocuk Kitaplığı Yapımı

Anasayfa
Okul Öncesi Zürafa Şeklinde Çocuk Kitaplığı Yapımı

Küçük yaşlarda edinmesi daha kolay ve hatta gerekli olan okuma alışkanlığı, kendini doğru ifade edebilmekten hayal gücünün gelişmiş olmasına kadar birçok konuda kişiye yardımcı olur. Bu nedenle çocuklarınıza daha okumayı bilmedikleri dönemlerde kendiniz farklı ve doğru masal kitaplarını okuyarak, biraz daha büyüyüp kendileri okumayı öğrendikleri zamanlarda da onların sevebileceği şekilde eğlenceli ve resimli kitaplar alarak onların biraz daha büyüdüklerinde kendi kitaplarını kendileri seçip sürekli okuyan birine dönüşmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için küçük yaşlardan temellerini atmanız gerekir. Bir çocuğa yaratıcı ve güzel resimli bir kitap seçmenin yanı sıra ona okumayı sevdirmenizi sağlayabilecek bir etken daha vardır: Onlar için güzel bir kitaplık oluşturmak. Güzel kitaplar seçip koyacağınız bir kitaplık, dış kısmı da çocukların sevebileceği formlara ve desenlere sahip olduğunda daha da çok işe yarayacaktır; yapımını anlatacağımız bu zürafa şeklindeki çocuk kitaplığı tasarımı gibi. Şirin zürafa kitaplık, yapımı çok zor olmayan, maliyet olarak da sizi çok yormayacak bir projeye ve çocukların bayılacağı bir tasarıma sahip. Siz de çocuklarınız için şirin bir kitaplık oluşturmak istiyorsanız, aşağıdaki malzemeleri temin edip adımları izleyerek bu kitaplığı yapmakla işe başlayabilirsiniz.

Çocuk Kitaplığı Yapımı 1

Malzemeler:

-Ahşap parçalar, (Aşağıdaki görselde gördüğünüz formları marangozlara kestirmeniz gerekiyor.)
-Sarı ve turuncu renkte ahşap boyaları,
-Ahşap tutkalı ya da zımbası, çivi.

İlk olarak aşağıda gördüğünüz şekillerde parçaları marangoza kestirin ya da yeterli alet edevata sahipseniz kendiniz de yapabilirsiniz. Kitaplığın iki yanını oluşturacak olan zürafa şeklindeki iki parçayı kestirmeniz gerekli. Bu parçaların ayak kısımları düz olmalı; bu kısımlar yere değecek. Ara kısımları için iki adet raf parçası ve bu parçalarla aynı uzunlukta, ince stoper için gerekli olan ahşap çıtaları kestirip hazırladıktan sonra işe başlayabilirsiniz.
Çocuk Kitaplığı Yapımı 2

Zürafa şeklindeki iki parça iki yanda olacak şekilde, araya koyulacak olan iki raf parçasını aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi hafif eğimli şekilde araya monte edin. Monte ettiğiniz bu parçalar kitapları koymak için kullanacağınız raflar olacak ama bu raflardan kitapların düşmemesi, yatay olarak konumlandırılabilmesi için ön kısımlarına stoper görevi görecek yani kitapları tutacak olan ince parçaları dikey olarak monte etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi ince parçaları da ön kısma dik bir şekilde monte ettikten sonra kitaplığın ana formu bitmiş olacak. Şimdi sırada boyama ve dekoratif bir forma sokma aşaması var.

Çocuk Kitaplığı Yapımı 3

Bitirdiğiniz bu ham ahşap zürafa formundaki kitaplığın her yeri düzgün bir şekilde ve iyice boyanacak şekilde sarı renkte boyayın. Boyadığınız bu kitaplığı kurumaya bırakın.

Çocuk Kitaplığı Yapımı 4

İyice kuruduğundan emin olduğunuz kitaplığı alın ve dekoratif dokunuşlara geçin. Üstüne hafif turuncu bir renkte boyayla beneklerini, yüzünü ve ayak kısmını çizdiğiniz kitaplığınızın tasarımı bitmiş olacak. Artık üstüne kitapları koyarak harika kitaplığınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Çocuk Kitaplığı Yapımı 5

“Zürafa Şeklinde Çocuk Kitaplığı Yapımı” üzerine 1 yorum

  1. eli önal says:

Yorumlar kapalı.